Pracownicy i doktoranci
Prof. dr hab Grzegorz Leszczyński
kierownik Zakładu
Kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum. Kieruje studiami podyplomowymi „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”.
Pracę na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął w 1979 r. W 1989 obronił pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Makowieckiego, w 2006 – uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX w. (2006). W 2018 otrzymał tytuł profesora.
W 2014 r. jako pierwszy z grona pracowników Wydziału otrzymał od studentów Pierścień Mocy w kategorii Mistrz. W 2013 r. otrzymał nominację do Nagrody Ikara.
W 2014 r. był przewodniczącym Kapituły Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży, w latach 2002–2005 przewodniczącym Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „Sztuka Młodym”. W latach 1994–2000 pracował w Telewizji Polskiej jako zastępca dyrektora Redakcji Dziecięcej.
Funkcje pełnione na Wydziale:
– od 2016 r. dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum;
– 2008–2016 – prodziekan Wydziału Polonistyki,
– 1990–1993 – zastępca dyrektora Instytutu Literatury Polskiej.
Wydał kilka książek, m.in. Wielkie małe książki (2015), Książka i młody czytelnik. Zbliżenia, oddalenia, dialogi (2013, współaut. M. Zając), Książki pierwsze. Książki Ostatnie?(2012), Bunt czytelników (2010), Magiczna Biblioteka (2007), Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX wieku (2006), Literatura i książka dziecięca (2003), Elementarz literacki (2001), Młodopolska lekcja fantazji (1990).
Jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz członkiem Polskiej Sekcji International Board on Books for Young People.
Dr Weronika Kostecka
adiunkt
Prowadzi badania naukowe i publikuje prace dotyczące literatury dziecięcej i młodzieżowej, baśni, fantastyki oraz kultury popularnej. Jej zainteresowania obejmują historię, metodologię badań i teorię literatury dla niedorosłego czytelnika, kulturowe, literackie i socjologiczne aspekty baśni oraz związki literatury i kultury popularnej z twórczością dla dzieci i młodzieży.
Autorka książek: W kręgu baśni i fantastyki. Studia o literaturze dziecięcej i młodzieżowej (2017; współaut. M. Skowera), Baśń postmodernistyczna: przeobrażenia gatunku. Intertekstualne gry z tradycją literacką (2014) oraz Tajemnica księgi. Tropami współczesnej fantastyki dla dzieci i młodzieży (2010), a także artykułów publikowanych w czasopismach i monografiach wieloautorskich. Redaktorka naukowa tomów zbiorowych: Geografia krain zmyślonych. Wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej (2016; współred. M. Skowera), Harry Potter. Fenomen społeczny – zjawisko literackie – ikona popkultury (2014; współred. M. Skowera) oraz Grimm: potęga dwóch braci. Kulturowe konteksty Kinder- und Hausmärchen (2013).
Pełni funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”. Od 2017 r. kieruje Pracownią Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Jest współautorką projektu studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”, w ramach których prowadzi zajęcia dotyczące historii i teorii baśni, literatury inicjacyjnej oraz wielokulturowości.
Stypendystka Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Członkini Polskiej Sekcji International Board on Books for Young People, International Research Society for Children’s Literature oraz International Association for the Fantastic in the Arts.
W latach 2011–2013 oraz 2017 członkini jury literackiego w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku”.
Dr Maciej Skowera
adiunkt
sekretarz Zakładu
Jego zainteresowania naukowe i prace badawcze dotyczą historii, teorii i współczesnych metodologii badań literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz literatury i kultury popularnej (zwłaszcza takich konwencji i odmian gatunkowych jak fantasy, horror i dystopia), dziejów klasyki literackiej dla dzieci i młodzieży (w tym praktyk adaptacyjnych i renarracyjnych) oraz konstruktów dziecka i dzieciństwa w literaturze i kulturze dla dorosłych.
Autor książek: Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie (2022) oraz W kręgu baśni i fantastyki. Studia o literaturze dziecięcej i młodzieżowej (2017; współaut. W. Kostecka). Współredagował monografie wieloautorskie: Łapacz snów. Studia o twórczości Neila Gaimana (2018; współred. W. Kostecka, A. Mik), Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej (2016; współred. A. Mik, P. Pokora), Geografia krain zmyślonych. Wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej (2016; współred. W. Kostecka) oraz Harry Potter. Fenomen społeczny – zjawisko literackie – ikona popkultury (2014; współred. W. Kostecka). Artykuły i rozdziały jego autorstwa ukazały się w recenzowanych czasopismach naukowych i tomach zbiorowych. Pełni funkcję zastępcy redaktor naczelnej czasopisma naukowego „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”.
W 2018 był stypendystą w Międzynarodowej Bibliotece Młodzieżowej (Internationale Jugendbibliothek) w Monachium. Jest członkiem Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży UW, IRSCL (Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego do Badań nad Literaturą Dziecięcą) i Polskiej Sekcji IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych). Juror literacki (2015–2016) i przewodniczący jury literackiego (2019–2020) w organizowanym przez PS IBBY konkursie Książka Roku, juror w 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020), juror w konkursie Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej (2021–2022). Poza Uniwersytetem Warszawskim pracuje jako adiunkt w Muzeum Książki Dziecięcej (dziale specjalnym i czytelni naukowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego).